| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB7872V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 54010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB7872V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB7872V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 78.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB7872V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB7872V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB7872V is new and unused, you can buy ERA-6AEB7872V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB7872V.
| ESK477M025AH1EA | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESK477M025AH1EA.pdf | |
| UVY2A3R3MDD | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2A3R3MDD.pdf | |
| UPM1V271MPD | 270µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1V271MPD.pdf | |
| 50JGV100M10X10.5 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 50JGV100M10X10.5.pdf | |
| B43508E2227M67 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 530 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2227M67.pdf | |
| EKMH201VSN681MA25S | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 366 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VSN681MA25S.pdf | |
| B43501E187M | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 740 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E187M.pdf | |
| B43501C5277M62 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 490 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501C5277M62.pdf | |
| 672D477H050FV5J | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D477H050FV5J.pdf | |
| B43601A5397M67 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 280 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A5397M67.pdf | |
| B43456A4129M7 | 12000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43456A4129M7.pdf | |
| UHE1C560MDT | 56µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHE1C560MDT.pdf | |
| 380LX182M180K052 | 1800µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX182M180K052.pdf | |
| 16ZA33MEFC5X7 | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 16ZA33MEFC5X7.pdf | |
| GJM1555C1HR90BB01D | 0.90pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GJM1555C1HR90BB01D.pdf |