| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB820V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 82 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB820V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB820V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 82 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB820V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB820V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB820V is new and unused, you can buy ERA-6AEB820V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB820V.
| LGU1K332MELB | 3300µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1K332MELB.pdf | |
| 865230540001 | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 865230540001.pdf | |
| UPW2V220MHD1TN | 22µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW2V220MHD1TN.pdf | |
| 10ML22MEFC4X5 | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 10ML22MEFC4X5.pdf | |
| UCD0J330MCL1GS | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD0J330MCL1GS.pdf | |
| UVK2V3R3MPD1TA | 3.3µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2V3R3MPD1TA.pdf | |
| 25ZLK390MT810X12.5 | 390µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 25ZLK390MT810X12.5.pdf | |
| 10ZL5600MEFCGC16X25 | 5600µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 10ZL5600MEFCGC16X25.pdf | |
| B43540E2337M62 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 220 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540E2337M62.pdf | |
| B43501C2687M87 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501C2687M87.pdf | |
| LXZ63VB331M10X30LL | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | LXZ63VB331M10X30LL.pdf | |
| 35YK3300MEFCKC16X35.5 | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 35YK3300MEFCKC16X35.5.pdf | |
| C3216C0G2J471J085AA | 470pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216C0G2J471J085AA.pdf | |
| 101X43W474MV4E | 0.47µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.174" L x 0.125" W (4.42mm x 3.18mm) | 101X43W474MV4E.pdf | |
| C1608X7R1V154M080AB | 0.15µF 35V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X7R1V154M080AB.pdf |