| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB8871V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB8871V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB8871V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.87k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB8871V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB8871V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB8871V is new and unused, you can buy ERA-6AEB8871V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB8871V.
| EEU-FC1J152 | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1J152.pdf | |
| ELXY160ELL152MK25S | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXY160ELL152MK25S.pdf | |
| EEU-FM0J821L | 820µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FM0J821L.pdf | |
| UFG0J472MHM | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG0J472MHM.pdf | |
| USR0G331MDD1TD | 330µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USR0G331MDD1TD.pdf | |
| USF1A151MDD | 150µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF1A151MDD.pdf | |
| 100ZL82MEFCT810X20 | 82µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 100ZL82MEFCT810X20.pdf | |
| B41888C5337M | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 116 mOhm @ 10kHz 7000 Hrs @ 105°C | B41888C5337M.pdf | |
| EMVH630ADA470MJA0G | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 500 mOhm 2000 Hrs @ 125°C | EMVH630ADA470MJA0G.pdf | |
| UPM1V102MHD6 | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1V102MHD6.pdf | |
| MAL204855472E3 | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL204855472E3.pdf | |
| B43231A4567M | 560µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231A4567M.pdf | |
| B43510B158M7 | 1500µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 80 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510B158M7.pdf | |
| MLS332M060EB0C | 3300µF 60V Aluminum Capacitors FlatPack 44 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS332M060EB0C.pdf | |
| MVK6.3VC101MF55TP | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4.973 Ohm 1000 Hrs @ 105°C | MVK6.3VC101MF55TP.pdf |