| Manufacturer Part Number: | ERA-6AEB9762V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AEB9762V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AEB9762V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 97.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AEB9762V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AEB9762V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AEB9762V is new and unused, you can buy ERA-6AEB9762V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AEB9762V.
| UWJ1A330MCL1GB | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWJ1A330MCL1GB.pdf | |
| EGXL500ELL101MJC5S | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | EGXL500ELL101MJC5S.pdf | |
| EGXE161ELL220MJ20S | 22µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EGXE161ELL220MJ20S.pdf | |
| MAL212835338E3 | 3.3µF 16V Aluminum Capacitors Radial 61 Ohm @ 100Hz | MAL212835338E3.pdf | |
| ESMH500VNN472MP40T | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 71 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH500VNN472MP40T.pdf | |
| 678D108M016EK3D | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 678D108M016EK3D.pdf | |
| ELXS3B1VSN561MQ50S | 560µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS3B1VSN561MQ50S.pdf | |
| 600D226G050KD4 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can | 600D226G050KD4.pdf | |
| HVMLS433M7R5EB1A | 43000µF 7.5V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 31 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS433M7R5EB1A.pdf | |
| B41043A3826M | 82µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41043A3826M.pdf | |
| GRM033R71E151KA01D | 150pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM033R71E151KA01D.pdf | |
| C0603C123K1RACTU | 0.012µF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C123K1RACTU.pdf | |
| CL21C150JCANNNC | 15pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21C150JCANNNC.pdf | |
| CL31C103GAFNNNE | 10000pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CL31C103GAFNNNE.pdf | |
| C1005X7S2A152K050BB | 1500pF 100V Ceramic Capacitor X7S 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X7S2A152K050BB.pdf |