| Manufacturer Part Number: | ERA-6AED1783V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 178K OHM 0.5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AED1783V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AED1783V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 178k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AED1783V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AED1783V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AED1783V is new and unused, you can buy ERA-6AED1783V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AED1783V.
| EEA-FC1C150B | 15µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-FC1C150B.pdf | |
| UPS2G3R3MPD | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2G3R3MPD.pdf | |
| UHD1A562MHD | 5600µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHD1A562MHD.pdf | |
| AFK687M35H32VT-F | SMT-AL(V-CHIP) | AFK687M35H32VT-F.pdf | |
| ELXG630VSN102MP25S | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXG630VSN102MP25S.pdf | |
| B41694A5108Q9 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 80 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41694A5108Q9.pdf | |
| B43504C2827M80 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504C2827M80.pdf | |
| 381EL271M160H012 | 270µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 660 mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 105°C | 381EL271M160H012.pdf | |
| MAL212877687E3 | 0.68µF 40V Aluminum Capacitors Radial 295 Ohm @ 100Hz | MAL212877687E3.pdf | |
| C1206S103K5RACTU | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206S103K5RACTU.pdf | |
| GCM1885C1H1R2CA16J | 1.2pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GCM1885C1H1R2CA16J.pdf | |
| VJ0402H391KXBAC31 | 390pF 100V Ceramic Capacitor X8R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | VJ0402H391KXBAC31.pdf | |
| C0805X272K5RACTU | 2700pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm) | C0805X272K5RACTU.pdf | |
| VJ1206A680KBRAT4X | 68pF 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm) | VJ1206A680KBRAT4X.pdf | |
| D470G29U2JL63J5R | 47pF 500V Ceramic Capacitor U2J Radial, Disc 0.295" Dia (7.50mm) | D470G29U2JL63J5R.pdf |