| Manufacturer Part Number: | ERA-6AED363V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 36K OHM 0.5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AED363V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AED363V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 36k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AED363V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AED363V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AED363V is new and unused, you can buy ERA-6AED363V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AED363V.
| UHE1V561MPD | 560µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1V561MPD.pdf | |
| LGW2W121MELZ35 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2W121MELZ35.pdf | |
| 860010273008 | 180µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010273008.pdf | |
| EEV-FK1K3R3R | 3.3µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1K3R3R.pdf | |
| EET-UQ2V391JA | 390µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 510 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2V391JA.pdf | |
| ALS41A154NP040 | 150000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm 9000 Hrs @ 105°C | ALS41A154NP040.pdf | |
| UUJ2A221MNQ6MS | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ2A221MNQ6MS.pdf | |
| MAL210126104E3 | 100000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210126104E3.pdf | |
| ECO-S1KA102CA | 1000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 182 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1KA102CA.pdf | |
| B41022A8224M | 0.22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | B41022A8224M.pdf | |
| EMJ325KB7226KMHT | 22µF 16V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | EMJ325KB7226KMHT.pdf | |
| RCER71H334K1A2H03B | 0.33µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | RCER71H334K1A2H03B.pdf | |
| CGA4J2X8R1H473K125AM | 0.047µF 50V Ceramic Capacitor X8R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGA4J2X8R1H473K125AM.pdf | |
| K221K10X7RF53L2 | 220pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K221K10X7RF53L2.pdf | |
| CC1206ZRY5V8BB474 | 0.47µF 25V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206ZRY5V8BB474.pdf |