| Manufacturer Part Number: | ERA-6AED682V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AED682V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AED682V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.8k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AED682V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AED682V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AED682V is new and unused, you can buy ERA-6AED682V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AED682V.
| EEE-FK1E471AP | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1E471AP.pdf | |
| EKZH250ELL102MJ25S | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKZH250ELL102MJ25S.pdf | |
| LGY1E123MELB30 | 12000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1E123MELB30.pdf | |
| 10ZL100MEFC5X11 | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 10ZL100MEFC5X11.pdf | |
| UVR1A470MDD6 | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1A470MDD6.pdf | |
| ELXY350ETE102MK30S | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXY350ETE102MK30S.pdf | |
| UHE1C562MHD | 5600µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1C562MHD.pdf | |
| MAL225648472E3 | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL225648472E3.pdf | |
| 400USG330MEFCSN25X40 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 400USG330MEFCSN25X40.pdf | |
| MAL205058102E3 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - 3 Lead 122 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205058102E3.pdf | |
| EEU-FC2A8R2 | 8.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC2A8R2.pdf | |
| 10YK330MEFC6.3X11 | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 10YK330MEFC6.3X11.pdf | |
| MAL212384681 | 680µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 550 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212384681.pdf | |
| GRM188R71C473KA01D | 0.047µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R71C473KA01D.pdf | |
| C2012X7R1H104K125AM | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X7R1H104K125AM.pdf |