| Manufacturer Part Number: | ERA-6AED752V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AED752V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AED752V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 7.5k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AED752V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AED752V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AED752V is new and unused, you can buy ERA-6AED752V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AED752V.
| AFK227M50G24T-F | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 180 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK227M50G24T-F.pdf | |
| LGR2D391MELB25 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | LGR2D391MELB25.pdf | |
| 380LX101M450H022 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.99 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX101M450H022.pdf | |
| USR1H2R2MDD1TE | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USR1H2R2MDD1TE.pdf | |
| UKL1HR33KDDANATA | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1HR33KDDANATA.pdf | |
| TVA1206-E3 | 50µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1206-E3.pdf | |
| TVA1175 | 3000µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1175.pdf | |
| B41607A8128M2 | 1200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 90 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41607A8128M2.pdf | |
| MAL205157332E3 | 3300µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - 3 Lead 87 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205157332E3.pdf | |
| LPX561M350H7P3 | 560µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 355 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPX561M350H7P3.pdf | |
| B43521A108M | 1000µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 160 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43521A108M.pdf | |
| MLP171M450EA1C | 170µF 450V Aluminum Capacitors FlatPack 973 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP171M450EA1C.pdf | |
| UVR1C153MRA6 | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1C153MRA6.pdf | |
| MVK50VC2R2MD55TP | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 90.409 Ohm 1000 Hrs @ 105°C | MVK50VC2R2MD55TP.pdf | |
| 251R14S8R2CV4T | 8.2pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm) | 251R14S8R2CV4T.pdf |