| Manufacturer Part Number: | ERA-6AED78R7V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 78.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AED78R7V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AED78R7V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 78.7 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AED78R7V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AED78R7V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AED78R7V is new and unused, you can buy ERA-6AED78R7V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AED78R7V.
| LQSW6101MELZ25 | 100µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LQSW6101MELZ25.pdf | |
| CGS651T450V4C | 650µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 154 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS651T450V4C.pdf | |
| UKL1A471MPD1TD | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1A471MPD1TD.pdf | |
| ECE-A0GKA471 | 470µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A0GKA471.pdf | |
| URZ1V470MDD | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1V470MDD.pdf | |
| 477SML6R3M | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 987.7 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 477SML6R3M.pdf | |
| UTT1C471MPD1TA | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT1C471MPD1TA.pdf | |
| MAL211846222E3 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 185 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211846222E3.pdf | |
| TVA1420 | 100µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1420.pdf | |
| B43305C5227M80 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 620 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305C5227M80.pdf | |
| 200MXG1500MEFCSN30X45 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 200MXG1500MEFCSN30X45.pdf | |
| E74D550LPN342MA54M | CAP ALUM 3400UF 55V SCREW | E74D550LPN342MA54M.pdf | |
| E36D451LPN231TAA5N | 230µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D451LPN231TAA5N.pdf | |
| 380LX471M500A072 | 470µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 428 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX471M500A072.pdf | |
| E36D350LPN683TCB7M | 68000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D350LPN683TCB7M.pdf |