| Manufacturer Part Number: | ERA-6AHD16R5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AHD16R5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AHD16R5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16.5 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AHD16R5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AHD16R5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AHD16R5V is new and unused, you can buy ERA-6AHD16R5V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AHD16R5V.
| B43504A9686M | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.29 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9686M.pdf | |
| UMW1V470MDD1TP | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1V470MDD1TP.pdf | |
| UPT2W181MRD | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2W181MRD.pdf | |
| UPJ2W3R3MHD1TO | 3.3µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2W3R3MHD1TO.pdf | |
| 50MS50.47MEFCT54X5 | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 50MS50.47MEFCT54X5.pdf | |
| 225SMH050M | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 90.43 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | 225SMH050M.pdf | |
| 10YXF220MEFCTA6.3X11 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 10YXF220MEFCTA6.3X11.pdf | |
| 35YXM47MEFCTA6.3X11 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35YXM47MEFCTA6.3X11.pdf | |
| MALREKB00AA147LL0K | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 22.58 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB00AA147LL0K.pdf | |
| MALREKB00BA268FL0K | 68µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.73 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB00BA268FL0K.pdf | |
| 10YXH2200MEFC12.5X20 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 10YXH2200MEFC12.5X20.pdf | |
| 50JGV100M10X10.5 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 50JGV100M10X10.5.pdf | |
| MALREKV05KG268O00K | 68µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.9 Ohm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C | MALREKV05KG268O00K.pdf | |
| B41605A7688M2 | 6800µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 16 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41605A7688M2.pdf | |
| MAL215742561E3 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 425 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215742561E3.pdf |