| Manufacturer Part Number: | ERA-6AHD37R4V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 37.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6AHD37R4V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6AHD37R4V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 37.4 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6AHD37R4V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6AHD37R4V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6AHD37R4V is new and unused, you can buy ERA-6AHD37R4V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6AHD37R4V.
| UMW1C101MDD1TP | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1C101MDD1TP.pdf | |
| UPJ2C3R3MPD1TD | 3.3µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2C3R3MPD1TD.pdf | |
| UMA1A220MDD | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1A220MDD.pdf | |
| 106CKE200MJM | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 24.868 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 106CKE200MJM.pdf | |
| ELXZ160ELL101MFB5D | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXZ160ELL101MFB5D.pdf | |
| MAL209730109E6 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1500 Hrs @ 85°C | MAL209730109E6.pdf | |
| UKL1C470MEDANATD | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1C470MEDANATD.pdf | |
| UKL2A3R3KDD | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2A3R3KDD.pdf | |
| 63SEV22M8X10.5 | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 63SEV22M8X10.5.pdf | |
| ULR2C270MNL1GS | 27µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | ULR2C270MNL1GS.pdf | |
| UBT1J470MPD | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | UBT1J470MPD.pdf | |
| B41252A5279M | 27000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252A5279M.pdf | |
| B43540B5227M7 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 440 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B5227M7.pdf | |
| B43508B9567M60 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B9567M60.pdf | |
| CL10B104KB8NNWC | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10B104KB8NNWC.pdf |