| Manufacturer Part Number: | ERA-6APB152V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9822 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6APB152V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6APB152V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.5k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6APB152V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6APB152V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6APB152V is new and unused, you can buy ERA-6APB152V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6APB152V.
| ECA-1HM220I | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1HM220I.pdf | |
| 156CKH050M | 15µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 11.052 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 156CKH050M.pdf | |
| UKL1A680KEDANATA | 68µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1A680KEDANATA.pdf | |
| UHE1J121MPD6TD | 120µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1J121MPD6TD.pdf | |
| EKMH630VSN272MP40T | 2700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 92 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH630VSN272MP40T.pdf | |
| MAL211846152E3 | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 263 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211846152E3.pdf | |
| 400MXC330MEFCSN30X40 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXC330MEFCSN30X40.pdf | |
| 200VXR1000MEFCSN35X35 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | 200VXR1000MEFCSN35X35.pdf | |
| CGS532T450X5L | 5300µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 28 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS532T450X5L.pdf | |
| B41002A6156M | 15µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | B41002A6156M.pdf | |
| C2012X7R1H155K125AC | 1.5µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X7R1H155K125AC.pdf | |
| C315C100J2G5TA | 10pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) | C315C100J2G5TA.pdf | |
| CGA5L3X7S2A335K160AB | 3.3µF 100V Ceramic Capacitor X7S 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5L3X7S2A335K160AB.pdf | |
| CGA1A2X7R1H331M030BA | 330pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CGA1A2X7R1H331M030BA.pdf | |
| C1825C123JBGACTU | 0.012µF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1825 (4564 Metric) 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) | C1825C123JBGACTU.pdf |