| Manufacturer Part Number: | ERA-6APB471V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 470 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6APB471V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6APB471V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 470 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6APB471V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6APB471V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6APB471V is new and unused, you can buy ERA-6APB471V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6APB471V.
| LGN2D182MELB50 | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2D182MELB50.pdf | |
| ECO-S1CP273DA | 27000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 31 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S1CP273DA.pdf | |
| 381LX332M050H012 | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX332M050H012.pdf | |
| UWZ1E220MCL1GB | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWZ1E220MCL1GB.pdf | |
| PEH200MO5470MB2 | 47000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | PEH200MO5470MB2.pdf | |
| UMW1E100MDD | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1E100MDD.pdf | |
| 107LBA450M2BD | ELECTROLYTIC | 107LBA450M2BD.pdf | |
| 500D226M150DF2 | 22µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D226M150DF2.pdf | |
| ESMH401VNN151MR25T | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.658 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VNN151MR25T.pdf | |
| B43501F2477M80 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 210 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501F2477M80.pdf | |
| LAR2G221MELB25 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAR2G221MELB25.pdf | |
| MAL205655682E3 | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 57 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205655682E3.pdf | |
| B41605B8278M2 | 2700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 21 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41605B8278M2.pdf | |
| TVA1620-E3 | 100µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1620-E3.pdf | |
| 36DY103F040AM2B | 10000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 28 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 36DY103F040AM2B.pdf |