| Manufacturer Part Number: | ERA-6APB511V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 510 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6APB511V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6APB511V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 510 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6APB511V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6APB511V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6APB511V is new and unused, you can buy ERA-6APB511V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6APB511V.
| EKZN350ELL101MF11D | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKZN350ELL101MF11D.pdf | |
| EEU-FC2A100 | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC2A100.pdf | |
| UKZ2A470MHM1TO | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UKZ2A470MHM1TO.pdf | |
| 50THV47M10X10.5 | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 250 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | 50THV47M10X10.5.pdf | |
| MAL211838228E3 | 2.2µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 51 Ohm 4000 Hrs @ 125°C | MAL211838228E3.pdf | |
| MAL215865153E3 | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 49 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215865153E3.pdf | |
| PSU23365A | 233µF 165V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU23365A.pdf | |
| B43564A608M3 | 6000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals | B43564A608M3.pdf | |
| M39018/06-0139M | ALUM-SCREW TERMINAL | M39018/06-0139M.pdf | |
| SMG250VB101M16X31LL | 100µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.315 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SMG250VB101M16X31LL.pdf | |
| B43086F2226M | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | B43086F2226M.pdf | |
| 400AXW100MEFCG318X30 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400AXW100MEFCG318X30.pdf | |
| UMK325BJ106KM-T | 10µF 50V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | UMK325BJ106KM-T.pdf | |
| C1210C476M9PACTU | 47µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C476M9PACTU.pdf | |
| CC0201JRNPO8BN101 | 100pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CC0201JRNPO8BN101.pdf |