| Manufacturer Part Number: | ERA-6APB561V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 560 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6APB561V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6APB561V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 560 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6APB561V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6APB561V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6APB561V is new and unused, you can buy ERA-6APB561V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6APB561V.
| 25MH510MEFC5X5 | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 25MH510MEFC5X5.pdf | |
| UMT1A470MDD1TP | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMT1A470MDD1TP.pdf | |
| UES1A330MEM1TD | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UES1A330MEM1TD.pdf | |
| EEV-TG1K221M | 220µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 280 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEV-TG1K221M.pdf | |
| UFG1A471MPM1TD | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1A471MPM1TD.pdf | |
| UPM2A2R2MDD | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM2A2R2MDD.pdf | |
| UES1H3R3MDM1TA | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UES1H3R3MDM1TA.pdf | |
| 25ZLH3300MEFCGC16X25 | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25ZLH3300MEFCGC16X25.pdf | |
| 250PX100MEFC16X25 | 100µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 250PX100MEFC16X25.pdf | |
| UPM0J472MHD6 | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM0J472MHD6.pdf | |
| B41231C4159M | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231C4159M.pdf | |
| SLPX472M063C7P3 | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX472M063C7P3.pdf | |
| 157LBB350M2CC | 150µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.65786 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 157LBB350M2CC.pdf | |
| 672D827F040FV3C | 820µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D827F040FV3C.pdf | |
| B43501A3477M2 | 470µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 140 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3477M2.pdf |