| Manufacturer Part Number: | ERA-6APB752V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6APB752V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6APB752V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 7.5k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6APB752V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6APB752V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6APB752V is new and unused, you can buy ERA-6APB752V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6APB752V.
| EKXG161ELL101MK25S | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXG161ELL101MK25S.pdf | |
| B43890A5685M | 6.8µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | B43890A5685M.pdf | |
| ECO-S2GA820AA | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.617 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2GA820AA.pdf | |
| MAL213837221E3 | 220µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 720 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL213837221E3.pdf | |
| UCX1E821MNS1ZD | 820µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 70 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | UCX1E821MNS1ZD.pdf | |
| 16ZL56MEFCTA5X11 | 56µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 16ZL56MEFCTA5X11.pdf | |
| MALREKB00BA222LL0K | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.82 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB00BA222LL0K.pdf | |
| 25ZLK560M10X16 | 560µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 25ZLK560M10X16.pdf | |
| 381LX222M035H012 | SNAPMOUNTS | 381LX222M035H012.pdf | |
| 400KXW68MEFC14.5X30 | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400KXW68MEFC14.5X30.pdf | |
| MAL214856472E3 | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL214856472E3.pdf | |
| LGJ2W560MELZ20 | 56µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGJ2W560MELZ20.pdf | |
| MAL215099912E3 | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | MAL215099912E3.pdf | |
| EKMS421VSN121MP30S | 120µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS421VSN121MP30S.pdf | |
| B43540B9187M7 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 330 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B9187M7.pdf |