| Manufacturer Part Number: | ERA-6ARB102V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6ARB102V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6ARB102V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6ARB102V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6ARB102V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6ARB102V is new and unused, you can buy ERA-6ARB102V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6ARB102V.
| UUP1HR22MCL1GS | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UUP1HR22MCL1GS.pdf | |
| LGN2E122MELB45 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2E122MELB45.pdf | |
| UPM1C101MED1TD | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1C101MED1TD.pdf | |
| 50PK3.3MEFC5X11 | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 50PK3.3MEFC5X11.pdf | |
| EKMG101ETC3R3ME11D | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG101ETC3R3ME11D.pdf | |
| 225TXK450MFH | ELECTROLYTIC | 225TXK450MFH.pdf | |
| MAL211631158E3 | 1.5µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211631158E3.pdf | |
| ELXV101ELL680MK15S | 68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can | ELXV101ELL680MK15S.pdf | |
| B43821A2107M | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.8 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | B43821A2107M.pdf | |
| UAQ2G220MHD | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UAQ2G220MHD.pdf | |
| ESMH401VSN221MQ40S | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VSN221MQ40S.pdf | |
| ESMH800VNN392MA25S | 3900µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 64 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH800VNN392MA25S.pdf | |
| B43508A5127M7 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.02 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A5127M7.pdf | |
| EKMS401VSN561MA35S | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS401VSN561MA35S.pdf | |
| E36D151LPN562TDA5N | 5600µF 150V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D151LPN562TDA5N.pdf |