| Manufacturer Part Number: | ERA-6ARB162V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6ARB162V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6ARB162V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6ARB162V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6ARB162V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6ARB162V is new and unused, you can buy ERA-6ARB162V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6ARB162V.
| SLPX123M035H3P3 | 12000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 44 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX123M035H3P3.pdf | |
| UUA1A220MCL1GS | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | UUA1A220MCL1GS.pdf | |
| 860040880007 | 270µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 860040880007.pdf | |
| UVZ1C100MDD1TA | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1C100MDD1TA.pdf | |
| ECE-A0GKS221B | 220µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A0GKS221B.pdf | |
| AVE227M10X16T-F | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.81 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVE227M10X16T-F.pdf | |
| UEP1H220MPD1TA | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UEP1H220MPD1TA.pdf | |
| B43252E2157M | 150µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252E2157M.pdf | |
| MALIEYH07LV418J02K | 1800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 189 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07LV418J02K.pdf | |
| B43305F2477M62 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 270 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305F2477M62.pdf | |
| B43540E2188M7 | 1800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 40 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540E2188M7.pdf | |
| EET-UQ2G331CA | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2G331CA.pdf | |
| CC0201KRX5R5BB474 | 0.47µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CC0201KRX5R5BB474.pdf | |
| GRM0225C1E8R5WA03L | 8.5pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E8R5WA03L.pdf | |
| GRM0225C1E8R1WDAEL | 8.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E8R1WDAEL.pdf |