| Manufacturer Part Number: | ERA-6ARB163V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6ARB163V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6ARB163V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6ARB163V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6ARB163V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6ARB163V is new and unused, you can buy ERA-6ARB163V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6ARB163V.
| UVR2C2R2MED | 2.2µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2C2R2MED.pdf | |
| 226KXM063M | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7.5357 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 226KXM063M.pdf | |
| UES1E331MHM | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UES1E331MHM.pdf | |
| UKL1E102KHD1TN | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1E102KHD1TN.pdf | |
| MALREKV00FG222X00K | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12.1 Ohm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C | MALREKV00FG222X00K.pdf | |
| MAL213636222E3 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | MAL213636222E3.pdf | |
| 400HXC180MEFCSN22X50 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 400HXC180MEFCSN22X50.pdf | |
| MAL215729331E3 | 330µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 550 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215729331E3.pdf | |
| E36D400HPN223TC79M | 22000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D400HPN223TC79M.pdf | |
| E36D101LPN273TDD0M | 27000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D101LPN273TDD0M.pdf | |
| MAL212383479E3 | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 7.6 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212383479E3.pdf | |
| URU2C470MHD1TN | 47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URU2C470MHD1TN.pdf | |
| AVGA338M10P44T-F | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 210 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AVGA338M10P44T-F.pdf | |
| MAL212365221E3 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.5 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212365221E3.pdf | |
| C0402C104M8PACTU | 0.10µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C104M8PACTU.pdf |