| Manufacturer Part Number: | ERA-6ARW103V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 39010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 10K OHM 0.05% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6ARW103V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6ARW103V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 10k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6ARW103V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6ARW103V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6ARW103V is new and unused, you can buy ERA-6ARW103V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6ARW103V.
| EEU-EB2V470S | 47µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB2V470S.pdf | |
| 380LX331M450A032 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 553 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX331M450A032.pdf | |
| 10MS5220MEFCT58X5 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 10MS5220MEFCT58X5.pdf | |
| EKZH350ETD470ME11D | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZH350ETD470ME11D.pdf | |
| UKL2A1R5MDD | 1.5µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2A1R5MDD.pdf | |
| UPV1A680MFD1TA | 68µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1A680MFD1TA.pdf | |
| URZ1J330MPD1TA | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1J330MPD1TA.pdf | |
| UHD1H181MPD1TA | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UHD1H181MPD1TA.pdf | |
| MAL202190535E3 | 150µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.5 Ohm 2500 Hrs @ 85°C | MAL202190535E3.pdf | |
| B41252C6568M | 5600µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252C6568M.pdf | |
| MAL215865153E3 | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 49 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215865153E3.pdf | |
| B43601C9337M60 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 330 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601C9337M60.pdf | |
| E36D750HPN282UA79N | 2800µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D750HPN282UA79N.pdf | |
| TCG161T350N2L | 160µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can 469 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | TCG161T350N2L.pdf | |
| C2012C0G1H223J125AA | 0.022µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012C0G1H223J125AA.pdf |