| Manufacturer Part Number: | ERA-6ARW163V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16K OHM 0.05% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6ARW163V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6ARW163V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6ARW163V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6ARW163V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6ARW163V is new and unused, you can buy ERA-6ARW163V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6ARW163V.
| LLS2E122MELC | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2E122MELC.pdf | |
| UVZ1A330MDD1TD | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1A330MDD1TD.pdf | |
| URS1E332MHD1TN | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1E332MHD1TN.pdf | |
| EKMH101VSN332MA40T | 3300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 75 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH101VSN332MA40T.pdf | |
| EEE-HD1J100P | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-HD1J100P.pdf | |
| UKL1C100MDDANATA | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1C100MDDANATA.pdf | |
| 25ZLK470MTA8X20 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 25ZLK470MTA8X20.pdf | |
| MAL211635689E3 | 68µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211635689E3.pdf | |
| UUG2C680MNQ6ZD | 68µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG2C680MNQ6ZD.pdf | |
| MAL215038331E3 | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | MAL215038331E3.pdf | |
| 350BXC82MEFC18X25 | 82µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 350BXC82MEFC18X25.pdf | |
| 515D476M350FR6AE3 | 47µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D476M350FR6AE3.pdf | |
| B43501B5686M | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.95 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B5686M.pdf | |
| 400MXG120MEFCSN25X25 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXG120MEFCSN25X25.pdf | |
| B43504C2337M67 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 390 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504C2337M67.pdf |