| Manufacturer Part Number: | ERA-6ARW393V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 39K OHM 0.05% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6ARW393V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6ARW393V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-6A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 39k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6ARW393V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6ARW393V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6ARW393V is new and unused, you can buy ERA-6ARW393V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6ARW393V.
| EEA-GA1H3R3H | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-GA1H3R3H.pdf | |
| UUD1E151MNL1GS | 150µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUD1E151MNL1GS.pdf | |
| 16PK220MEFC6.3X11 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 16PK220MEFC6.3X11.pdf | |
| EFL-100ELL220MD05D | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EFL-100ELL220MD05D.pdf | |
| UHE1A123MHD | 12000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UHE1A123MHD.pdf | |
| UPJ1A122MHD6TO | 1200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1A122MHD6TO.pdf | |
| UPS0J220MDD | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS0J220MDD.pdf | |
| URZ1C101MDD | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1C101MDD.pdf | |
| MAL203690031E3 | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203690031E3.pdf | |
| 380LX152M050H012 | SNAPMOUNTS | 380LX152M050H012.pdf | |
| 30D128M016DH2A | 1200µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 265 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 30D128M016DH2A.pdf | |
| ESMH101VSN222MR30S | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 113 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH101VSN222MR30S.pdf | |
| E80D500VHN172AQ25T | CAP ALUM 1700UF 50V RADIAL | E80D500VHN172AQ25T.pdf | |
| ECE-P2HP561HA | 560µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 355 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECE-P2HP561HA.pdf | |
| URU1H331MHD1TO | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URU1H331MHD1TO.pdf |