| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB121V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 120 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB121V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB121V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 120 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB121V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB121V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB121V is new and unused, you can buy ERA-6YEB121V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB121V.
| UUJ2A221MNQ1MS | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ2A221MNQ1MS.pdf | |
| CGH312T450W5L | 3100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 31.7 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | CGH312T450W5L.pdf | |
| URS1V471MHD1TO | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1V471MHD1TO.pdf | |
| URS1A102MPD | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1A102MPD.pdf | |
| B41896C3338M | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 90 mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 105°C | B41896C3338M.pdf | |
| MALREKA00KK468F00K | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 50 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00KK468F00K.pdf | |
| MAL205738101E3 | 100µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.4 Ohm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205738101E3.pdf | |
| 381LX821M180J452 | 820µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX821M180J452.pdf | |
| B43254A4397M | 390µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254A4397M.pdf | |
| MALIEYN07BB515F02K | 15000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 36 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07BB515F02K.pdf | |
| ESMH800VND103MA50T | 10000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 25 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH800VND103MA50T.pdf | |
| MAL215658472E3 | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 50 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215658472E3.pdf | |
| B43305B9397M60 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 350 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B9397M60.pdf | |
| EKMS401VSN471MA30S | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS401VSN471MA30S.pdf | |
| E36D750HPN103UC79M | 10000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D750HPN103UC79M.pdf |