| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB152V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB152V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB152V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 1.5k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB152V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB152V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB152V is new and unused, you can buy ERA-6YEB152V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB152V.
| UWX0J331MCL1GB | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX0J331MCL1GB.pdf | |
| LAQ2G680MELZ25 | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2G680MELZ25.pdf | |
| UKW1A221MED1TD | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1A221MED1TD.pdf | |
| 6.3MH722MEFC4X7 | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 6.3MH722MEFC4X7.pdf | |
| 16TZV100K6.3X6.1 | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 16TZV100K6.3X6.1.pdf | |
| EKMH630VNN472MR40T | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 53 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH630VNN472MR40T.pdf | |
| B43231C5227M | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231C5227M.pdf | |
| B43520B9128M | 1200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 55 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43520B9128M.pdf | |
| MVE25VC331MJ10TP | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 804 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | MVE25VC331MJ10TP.pdf | |
| EET-HD2W221JJ | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EET-HD2W221JJ.pdf | |
| CC0402JRNPO9BN221 | 220pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CC0402JRNPO9BN221.pdf | |
| RDE5C1H102J0K1H03B | 1000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | RDE5C1H102J0K1H03B.pdf | |
| RDER71H333K0M1H03A | 0.033µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | RDER71H333K0M1H03A.pdf | |
| C1210X822JCGACTU | 8200pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210X822JCGACTU.pdf | |
| 600S300GT250XT | 30pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 600S300GT250XT.pdf |