| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB153V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB153V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB153V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 15k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB153V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB153V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB153V is new and unused, you can buy ERA-6YEB153V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB153V.
| 861021483003 | 56µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 861021483003.pdf | |
| 475RSS035M | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 42.328 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | 475RSS035M.pdf | |
| EKMG350EC3101MF11D | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG350EC3101MF11D.pdf | |
| UPV1E330MFD1TA | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1E330MFD1TA.pdf | |
| UPM1H820MPD6 | 82µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1H820MPD6.pdf | |
| 25WXA2200MEFCGC16X20 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 25WXA2200MEFCGC16X20.pdf | |
| SLPX102M160C7P3 | 1000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 199 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX102M160C7P3.pdf | |
| B43540A5686M62 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.42 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5686M62.pdf | |
| EGPD350ELL562ML40H | 5600µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 19 mOhm 3000 Hrs @ 135°C | EGPD350ELL562ML40H.pdf | |
| ESMH250VNN153MQ40T | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 33 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH250VNN153MQ40T.pdf | |
| MALIEYN07BV482F02K | 8200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 54 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07BV482F02K.pdf | |
| MAL205756331E3 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 480 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205756331E3.pdf | |
| E36D250HLS104MC79M | 100000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9.2 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D250HLS104MC79M.pdf | |
| EEU-FC1H100H | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H100H.pdf | |
| B41043A3108M | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41043A3108M.pdf |