| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB162V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB162V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB162V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 1.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB162V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB162V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB162V is new and unused, you can buy ERA-6YEB162V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB162V.
| UPW1H681MHD6 | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1H681MHD6.pdf | |
| EKMG630ELL220ME11D | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG630ELL220ME11D.pdf | |
| LAR2G561MELB50 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAR2G561MELB50.pdf | |
| LGM2W221MELZ35 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGM2W221MELZ35.pdf | |
| 860040673002 | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860040673002.pdf | |
| UVK2C221MHD | 220µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2C221MHD.pdf | |
| UPM1J331MHD6TN | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1J331MHD6TN.pdf | |
| UVZ2E3R3MPD | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2E3R3MPD.pdf | |
| USW1V4R7MDD | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USW1V4R7MDD.pdf | |
| UMA0J101MDD1TE | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA0J101MDD1TE.pdf | |
| 517D107M016AA6AE3 | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D107M016AA6AE3.pdf | |
| MAL203860471E3 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3500 Hrs @ 85°C | MAL203860471E3.pdf | |
| MAL211631159E3 | 15µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211631159E3.pdf | |
| UPX1V470MPD | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C | UPX1V470MPD.pdf | |
| SXR681M025ST | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 270 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | SXR681M025ST.pdf |