| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB163V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB163V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB163V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 16k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB163V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB163V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB163V is new and unused, you can buy ERA-6YEB163V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB163V.
| UPM2A181MHD6TN | 180µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2A181MHD6TN.pdf | |
| ECE-A0GKS470B | 47µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A0GKS470B.pdf | |
| UPJ1H150MDD1TA | 15µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1H150MDD1TA.pdf | |
| UPJ1K150MED | 15µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1K150MED.pdf | |
| MALREKE05JE347J00K | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 254 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE05JE347J00K.pdf | |
| ESMQ6R3ELL682MK25S | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ6R3ELL682MK25S.pdf | |
| B43254E2187M | 180µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254E2187M.pdf | |
| MAL215675153E3 | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 36 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215675153E3.pdf | |
| MAL205054103E3 | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - 4 Lead 39 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205054103E3.pdf | |
| B43508G2108M7 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508G2108M7.pdf | |
| B43305G2128M82 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 110 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305G2128M82.pdf | |
| 53D152F100JP6 | 1500µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D152F100JP6.pdf | |
| 600D335F250KD4 | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can | 600D335F250KD4.pdf | |
| B41042A106M | 10µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41042A106M.pdf | |
| B43084F2156M | 15UF 250V 10X20 SINGLE END | B43084F2156M.pdf |