| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB201V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 200 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB201V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB201V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 200 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB201V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB201V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB201V is new and unused, you can buy ERA-6YEB201V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB201V.
| UWT1C220MCL1GB | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1C220MCL1GB.pdf | |
| LGG2E681MELB30 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2E681MELB30.pdf | |
| EEV-TG2A220P | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEV-TG2A220P.pdf | |
| 25ZL56MEFC6.3X7 | 56µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 25ZL56MEFC6.3X7.pdf | |
| SN100M063ST | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 15.92 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | SN100M063ST.pdf | |
| 350BXC15MEFCUA10X20 | 15µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 350BXC15MEFCUA10X20.pdf | |
| EKMQ6R3ELL222MJ16S | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ6R3ELL222MJ16S.pdf | |
| MAL203134471E3 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 680 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203134471E3.pdf | |
| EKMH3B1VNN151MQ30T | 150µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.658 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH3B1VNN151MQ30T.pdf | |
| 380LX222M080J022 | 2200µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 155 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX222M080J022.pdf | |
| E92F421VSN561MA50T | 560µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 155 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C | E92F421VSN561MA50T.pdf | |
| UWX1C470MCR1GB | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWX1C470MCR1GB.pdf | |
| GRM21BR71E104KA01L | 0.10µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM21BR71E104KA01L.pdf | |
| CGB4B3X5R1C225K055AB | 2.2µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGB4B3X5R1C225K055AB.pdf | |
| VJ0505D0R6VXPAJ | 0.60pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0505 (1313 Metric) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | VJ0505D0R6VXPAJ.pdf |