| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB222V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB222V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB222V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 2.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB222V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB222V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB222V is new and unused, you can buy ERA-6YEB222V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB222V.
| UWP1C220MCL1GB | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | UWP1C220MCL1GB.pdf | |
| UHN1C182MPD | 1800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHN1C182MPD.pdf | |
| EKMH160VSN153MP40T | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 44 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH160VSN153MP40T.pdf | |
| 861221485015 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 861221485015.pdf | |
| CGS393U100X5R | 39000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS393U100X5R.pdf | |
| MALREKA00AA110J00K | 1µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 133 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00AA110J00K.pdf | |
| UUE1A331MNS1GS | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C | UUE1A331MNS1GS.pdf | |
| 35ZLG1000MEFCG412.5X25 | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 35ZLG1000MEFCG412.5X25.pdf | |
| AFK686M2AH32VT-F | SMT-AL(V-CHIP) | AFK686M2AH32VT-F.pdf | |
| B43501A9157M7 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 440 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A9157M7.pdf | |
| ELXS451VSN221MQ40W | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS451VSN221MQ40W.pdf | |
| MAL209326471E3 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 400 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MAL209326471E3.pdf | |
| SLP821M200C4P3 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 243 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP821M200C4P3.pdf | |
| B43508G2827M80 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508G2827M80.pdf | |
| ERLA211LIN202KA55M | 2000µF 210V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | ERLA211LIN202KA55M.pdf |