| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB241V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 240 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB241V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB241V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 240 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB241V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB241V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB241V is new and unused, you can buy ERA-6YEB241V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB241V.
| EEE-FK1E101AP | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1E101AP.pdf | |
| UPJ1A471MPD6TD | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1A471MPD6TD.pdf | |
| EEU-HD1H680 | 68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1H680.pdf | |
| UPW2W330MRD6 | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW2W330MRD6.pdf | |
| 50MS50.68MEFC4X5 | 0.68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 50MS50.68MEFC4X5.pdf | |
| B41858C4128M8 | 1200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 73 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C4128M8.pdf | |
| 63YXG270MEFC12.5X20 | 270µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 63YXG270MEFC12.5X20.pdf | |
| B41858D9277M9 | 270µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 126 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858D9277M9.pdf | |
| SLPX471M180A3P3 | 470µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 423 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX471M180A3P3.pdf | |
| 107BPA100M | 100µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.658 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 107BPA100M.pdf | |
| B43501A5686M60 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.95 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A5686M60.pdf | |
| B43508B2397M | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 300 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B2397M.pdf | |
| EKMM201VSN821MR30S | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM201VSN821MR30S.pdf | |
| 30D337M035DC5A | 330µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D337M035DC5A.pdf | |
| MAL202148222E3 | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 99 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 85°C | MAL202148222E3.pdf |