| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB242V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB242V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB242V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 2.4k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB242V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB242V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB242V is new and unused, you can buy ERA-6YEB242V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB242V.
| 35TZV10M4X6.1 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 35TZV10M4X6.1.pdf | |
| EKY-6R3ELL562MK35S | 5600µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKY-6R3ELL562MK35S.pdf | |
| PEH200MO5470MB2 | 47000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | PEH200MO5470MB2.pdf | |
| EEE-HD1HR47R | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-HD1HR47R.pdf | |
| EEU-EB2V470 | 47µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB2V470.pdf | |
| UPS1V4R7MDD1TD | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1V4R7MDD1TD.pdf | |
| SLP271M450H5P3 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.229 Ohm 3000 Hrs @ 105°C | SLP271M450H5P3.pdf | |
| UVY1A332MHD | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1A332MHD.pdf | |
| UCZ1K100MCS1GS | 10µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 750 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C | UCZ1K100MCS1GS.pdf | |
| UPA0J152MPD | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPA0J152MPD.pdf | |
| 100ZLJ270M16X20 | 270µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 100ZLJ270M16X20.pdf | |
| MAL213228151E3 | 150µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 740 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213228151E3.pdf | |
| B43501A9686M60 | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 980 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A9686M60.pdf | |
| LAK2G121MELZ40 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAK2G121MELZ40.pdf | |
| MALIEYN07LB439J02K | 3900µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 92 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07LB439J02K.pdf |