| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB272V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB272V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB272V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 2.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB272V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB272V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB272V is new and unused, you can buy ERA-6YEB272V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB272V.
| EMVA350ADA221MHA0G | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EMVA350ADA221MHA0G.pdf | |
| EEE-1VA101P | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1VA101P.pdf | |
| EEU-EB1V331 | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1V331.pdf | |
| UPJ1V221MPD1TD | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1V221MPD1TD.pdf | |
| UCS2V820MHD1TN | 82µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2V820MHD1TN.pdf | |
| UVR2D010MED | 1µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2D010MED.pdf | |
| LNY2G392MSEF | 3900µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | LNY2G392MSEF.pdf | |
| 25TKV560M10X10.5 | 560µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 80 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | 25TKV560M10X10.5.pdf | |
| 16ML330MEFCTA8X9 | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 16ML330MEFCTA8X9.pdf | |
| EKMH101VNN821MQ25T | 820µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 303 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH101VNN821MQ25T.pdf | |
| B43305A2397M80 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 320 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A2397M80.pdf | |
| MAL215777829E3 | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 2.4 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215777829E3.pdf | |
| MAL205847332E3 | 3300µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 60 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL205847332E3.pdf | |
| 200HXC1000MEFCSN35X30 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 200HXC1000MEFCSN35X30.pdf | |
| 600D227F010DE4 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can | 600D227F010DE4.pdf |