| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB273V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 27K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB273V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB273V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 27k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB273V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB273V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB273V is new and unused, you can buy ERA-6YEB273V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB273V.
| UVK2V2R2MED1TD | 2.2µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2V2R2MED1TD.pdf | |
| EET-HC2E821DA | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 202 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2E821DA.pdf | |
| LNT2D682MSE | 6800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT2D682MSE.pdf | |
| 381LX820M400H012 | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX820M400H012.pdf | |
| 227TTA160M | 220µF 160V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.507 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 227TTA160M.pdf | |
| SLPX562M035A5P3 | 5600µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 95 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX562M035A5P3.pdf | |
| SLPX223M010E1P3 | 22000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 33 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX223M010E1P3.pdf | |
| TVA1303.2 | Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1303.2.pdf | |
| MALSECV00AH347FARK | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 370 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALSECV00AH347FARK.pdf | |
| 381LR221M450J042 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR221M450J042.pdf | |
| LLG2D122MELC25 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2D122MELC25.pdf | |
| E36D160LPN563TC54M | 56000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D160LPN563TC54M.pdf | |
| E92F401VNT102MU50T | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 100 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C | E92F401VNT102MU50T.pdf | |
| B43564A2828M7 | 8200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 24 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564A2828M7.pdf | |
| CGH782T350X5L | 7800µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 25.6 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | CGH782T350X5L.pdf |