| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB363V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 15753 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 36K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB363V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB363V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 36k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB363V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB363V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB363V is new and unused, you can buy ERA-6YEB363V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB363V.
| MAL205651472E3 | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 75 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205651472E3.pdf | |
| UPS1C681MPD1TD | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1C681MPD1TD.pdf | |
| UCY2C331MHD6TN | 330µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2C331MHD6TN.pdf | |
| UVZ2A100MED1TA | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2A100MED1TA.pdf | |
| UPJ1V390MED | 39µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1V390MED.pdf | |
| UFW1H101MPD1TA | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1H101MPD1TA.pdf | |
| EGXE101ELL470MJ16S | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | EGXE101ELL470MJ16S.pdf | |
| B43888A4476M | 47µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 7.1 Ohm @ 120Hz | B43888A4476M.pdf | |
| AEB336M2DP44B-F | 33µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | AEB336M2DP44B-F.pdf | |
| MALREKA00KS433H00K | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 70 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00KS433H00K.pdf | |
| B43504A9227M7 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 400 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9227M7.pdf | |
| ELXM3B1VSN391MQ50S | 390µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM3B1VSN391MQ50S.pdf | |
| B43508C9277M87 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 460 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C9277M87.pdf | |
| E36D630LPN822TC54M | 8200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D630LPN822TC54M.pdf | |
| HVMLS173M020EB1D | 17000µF 20V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 33 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS173M020EB1D.pdf |