| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB391V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 390 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB391V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB391V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 390 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB391V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB391V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB391V is new and unused, you can buy ERA-6YEB391V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB391V.
| B43508B2687M | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B2687M.pdf | |
| EEU-FC1C390 | 39µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1C390.pdf | |
| MAL213834471E3 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 680 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL213834471E3.pdf | |
| UFW2A2R2MDD1TA | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW2A2R2MDD1TA.pdf | |
| UVY2D3R3MED | 3.3µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2D3R3MED.pdf | |
| EEU-EB1C222B | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EB1C222B.pdf | |
| B41851A4338M | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 120 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41851A4338M.pdf | |
| 50YXH1500MEFCGC16X35.5 | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 50YXH1500MEFCGC16X35.5.pdf | |
| TVA1300 | 1µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1300.pdf | |
| B43504A9476M80 | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.86 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9476M80.pdf | |
| 380LX392M063K022 | 3900µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX392M063K022.pdf | |
| LKS1E123MESY | 12000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKS1E123MESY.pdf | |
| B43601B9157M87 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 720 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B9157M87.pdf | |
| ELXS421VSN471MA40S | 470µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS421VSN471MA40S.pdf | |
| B43305A2228M82 | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 60 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A2228M82.pdf |