| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB472V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19881 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB472V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB472V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 4.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB472V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB472V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB472V is new and unused, you can buy ERA-6YEB472V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB472V.
| EEV-FK1H681M | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1H681M.pdf | |
| UPT2W560MHD | 56µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2W560MHD.pdf | |
| 6.3ZLG560MEFCTA8X11.5 | 560µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 6.3ZLG560MEFCTA8X11.5.pdf | |
| UCY2V390MHD | 39µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2V390MHD.pdf | |
| 380LQ471M180H012 | 470µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 423 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ471M180H012.pdf | |
| EKMH401VSN471MA45S | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 529 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH401VSN471MA45S.pdf | |
| B43508C5227M | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 560 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C5227M.pdf | |
| B41505A478M7 | 4700µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 32 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A478M7.pdf | |
| MAL216352681E3 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 237 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL216352681E3.pdf | |
| B43510A9188M7 | 1800µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 80 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A9188M7.pdf | |
| B43584C5338M | 3300µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 32 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584C5338M.pdf | |
| UPB1H010MDD1TA | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB1H010MDD1TA.pdf | |
| CGA5L2X7R2A474M160AE | 0.47µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5L2X7R2A474M160AE.pdf | |
| FG28C0G1H390JNT06 | 39pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FG28C0G1H390JNT06.pdf | |
| C1005X5R1C154K050BB | 0.15µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X5R1C154K050BB.pdf |