| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB511V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 510 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB511V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB511V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 510 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB511V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB511V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB511V is new and unused, you can buy ERA-6YEB511V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB511V.
| SK472M035ST | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 80 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SK472M035ST.pdf | |
| LGG2G391MELB35 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2G391MELB35.pdf | |
| 860240372002 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860240372002.pdf | |
| LNR1E105MSE | 1F 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR1E105MSE.pdf | |
| EKZN100ELL102MJC5S | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C | EKZN100ELL102MJC5S.pdf | |
| URZ0J220MDD1TA | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ0J220MDD1TA.pdf | |
| UKT1E220MDD1TA | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1E220MDD1TA.pdf | |
| SK4R7M063ST | 4.7µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 25.41 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SK4R7M063ST.pdf | |
| MAL209736479E6 | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1500 Hrs @ 85°C | MAL209736479E6.pdf | |
| MAL203676689E3 | 68µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203676689E3.pdf | |
| UHV0J122MPD6TA | 1200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV0J122MPD6TA.pdf | |
| 450BXC33MEFCGC16X25 | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 450BXC33MEFCGC16X25.pdf | |
| SLPX273M025E4P3 | 27000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 22 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX273M025E4P3.pdf | |
| B43501A3227M67 | 220µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 300 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3227M67.pdf | |
| 250HXG820MEFCSN30X40 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 250HXG820MEFCSN30X40.pdf |