| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB512V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB512V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB512V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 5.1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB512V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB512V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB512V is new and unused, you can buy ERA-6YEB512V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB512V.
| EEE-FTE221XAP | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 160 mohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FTE221XAP.pdf | |
| EMVY160ADA471MHA0G | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMVY160ADA471MHA0G.pdf | |
| EDK477M025A9PAA | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EDK477M025A9PAA.pdf | |
| 860160275023 | 560µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160275023.pdf | |
| LNR1H104MSE | 100000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR1H104MSE.pdf | |
| AVS107M10C12T-F | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS107M10C12T-F.pdf | |
| UTS1H470MPD1TD | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTS1H470MPD1TD.pdf | |
| UHD1V681MHD1TO | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHD1V681MHD1TO.pdf | |
| UUN1V101MNQ1ZD | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUN1V101MNQ1ZD.pdf | |
| EKYA160ELL682MLN3S | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYA160ELL682MLN3S.pdf | |
| UVY2D101MHD | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2D101MHD.pdf | |
| LPX121M350C1P3 | 120µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.658 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPX121M350C1P3.pdf | |
| 338LBA100M2EE | ELECTROLYTIC | 338LBA100M2EE.pdf | |
| MLP151M350EK1A | 150µF 350V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 1 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP151M350EK1A.pdf | |
| 101C343U100CF2D | ALUM-SCREW TERMINAL | 101C343U100CF2D.pdf |