| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB561V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 560 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB561V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB561V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 560 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB561V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB561V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB561V is new and unused, you can buy ERA-6YEB561V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB561V.
| UPW1V182MHD6 | 1800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1V182MHD6.pdf | |
| EET-UQ2S681EA | 680µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 293 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2S681EA.pdf | |
| B41550A9158Q | 1500µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 83 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | B41550A9158Q.pdf | |
| 16TGV1000M12.5X16 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 74 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C | 16TGV1000M12.5X16.pdf | |
| B41858C5687M | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 73 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C5687M.pdf | |
| SEK220M160ST | 22µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 9.05 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SEK220M160ST.pdf | |
| UAQ2G820MHD | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UAQ2G820MHD.pdf | |
| 381LX221M180H012 | 220µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX221M180H012.pdf | |
| EKMS181VSN182MR45S | 1800µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS181VSN182MR45S.pdf | |
| 601D477F100GP1 | 470µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 230 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 601D477F100GP1.pdf | |
| MAL212326229 | 22µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 13 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212326229.pdf | |
| CGA2B2C0G1H150J050BA | 15pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGA2B2C0G1H150J050BA.pdf | |
| CGJ5H3C0G2D392J115AA | 3900pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGJ5H3C0G2D392J115AA.pdf | |
| C3225NP02J822J125AA | 8200pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C3225NP02J822J125AA.pdf | |
| C1812C103K5RACTU | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C1812C103K5RACTU.pdf |