| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB622V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB622V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB622V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 6.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB622V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB622V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB622V is new and unused, you can buy ERA-6YEB622V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB622V.
| LGG2D561MELA25 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2D561MELA25.pdf | |
| RFS-16V220MF3#5 | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | RFS-16V220MF3#5.pdf | |
| UPS2E101MRD6 | 100µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS2E101MRD6.pdf | |
| 228CKH050M | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 106 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 228CKH050M.pdf | |
| 10PX470MEFCTA6.3X11 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 10PX470MEFCTA6.3X11.pdf | |
| MAL213473229E3 | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1500 Hrs @ 85°C | MAL213473229E3.pdf | |
| B43866C9226M | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | B43866C9226M.pdf | |
| 16YXJ4700MCC16X25 | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 16YXJ4700MCC16X25.pdf | |
| 450BXC33MEFCGC16X20 | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 450BXC33MEFCGC16X20.pdf | |
| EKMW401VSN391MP50S | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMW401VSN391MP50S.pdf | |
| 381LX391M400A452 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 510 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LX391M400A452.pdf | |
| VPR502U016N2C | 5000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 20 mOhm @ 10kHz 2000 Hrs @ 105°C | VPR502U016N2C.pdf | |
| 601D217F075FS2 | 210µF 75V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D217F075FS2.pdf | |
| B43564A608M3 | 6000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals | B43564A608M3.pdf | |
| B41043A4567M | 560µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41043A4567M.pdf |