| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB752V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB752V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB752V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 7.5k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB752V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB752V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB752V is new and unused, you can buy ERA-6YEB752V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB752V.
| UPW1A181MED1TA | 180µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1A181MED1TA.pdf | |
| UPW1E121MED1TA | 120µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1E121MED1TA.pdf | |
| B43851A4335M | 3.3µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 100 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43851A4335M.pdf | |
| EMLF500ADA101MJA0G | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C | EMLF500ADA101MJA0G.pdf | |
| 381LX103M025J022 | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX103M025J022.pdf | |
| 30D105F150BA2A | 1µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D105F150BA2A.pdf | |
| B43305A2188M80 | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 70 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A2188M80.pdf | |
| EKMH201VRT332MB63N | 3300µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 75 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VRT332MB63N.pdf | |
| 601D227F200JL2 | 220µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D227F200JL2.pdf | |
| C0402C102K9RACTU | 1000pF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C102K9RACTU.pdf | |
| C1608CH2E222J080AA | 2200pF 250V Ceramic Capacitor CH 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608CH2E222J080AA.pdf | |
| C0805Y472K5RAC7800 | 4700pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm) | C0805Y472K5RAC7800.pdf | |
| C1808X683KDRACTU | 0.068µF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm) | C1808X683KDRACTU.pdf | |
| GJM1555C1H7R9DB01D | 7.9pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GJM1555C1H7R9DB01D.pdf | |
| K103M15X7RF53K2 | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K103M15X7RF53K2.pdf |