| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB753V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19440 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 75K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB753V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB753V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 75k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB753V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB753V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB753V is new and unused, you can buy ERA-6YEB753V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB753V.
| UKL1C681MHD1TO | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1C681MHD1TO.pdf | |
| MAL214235331E3 | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214235331E3.pdf | |
| TVX2G2R2MAD | 2.2µF 400V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX2G2R2MAD.pdf | |
| ESMG161ELL221MLN3S | 220µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG161ELL221MLN3S.pdf | |
| 515D227M160FR6AE3 | 220µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D227M160FR6AE3.pdf | |
| B41252A8478M | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252A8478M.pdf | |
| 381LQ181M400J032 | SNAPMOUNTS | 381LQ181M400J032.pdf | |
| MALREKE05KS322S00K | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 904 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE05KS322S00K.pdf | |
| B43540E2687M | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540E2687M.pdf | |
| B43305B5157M87 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 900 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B5157M87.pdf | |
| 381LQ183M025K022 | 18000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 32 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ183M025K022.pdf | |
| B43644E2188M000 | 1800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 60 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43644E2188M000.pdf | |
| B43505A5337M62 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 410 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A5337M62.pdf | |
| UVR2A222MRA | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2A222MRA.pdf | |
| MVY6.3VE472ML22TR | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | MVY6.3VE472ML22TR.pdf |