| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB823V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 82K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB823V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB823V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 82k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB823V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB823V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB823V is new and unused, you can buy ERA-6YEB823V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB823V.
| ECA-2EM470 | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2EM470.pdf | |
| EKMA350ELL330MF07D | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMA350ELL330MF07D.pdf | |
| UPS1A471MPD | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1A471MPD.pdf | |
| ELXZ100ELL392ML20S | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ100ELL392ML20S.pdf | |
| SEK103M6R3ST | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SEK103M6R3ST.pdf | |
| B43540A5826M62 | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.18 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5826M62.pdf | |
| EKMS201VSN471MP30S | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS201VSN471MP30S.pdf | |
| B43504A107M7 | 100µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.35 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A107M7.pdf | |
| B41821A5109M | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | B41821A5109M.pdf | |
| MAL215926391E3 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 540 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215926391E3.pdf | |
| 101273U063DF2A | ALUM-SCREW TERMINAL | 101273U063DF2A.pdf | |
| KMG250VB22RM12X20LL | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 15.068 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | KMG250VB22RM12X20LL.pdf | |
| TCG122U050L2C | 1200µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 110 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | TCG122U050L2C.pdf | |
| C322C683K5R5TA | 0.068µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | C322C683K5R5TA.pdf | |
| CGA3E2C0G1H152J080AD | 1500pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E2C0G1H152J080AD.pdf |