| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB1021V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.02K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB1021V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB1021V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.02k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB1021V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB1021V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB1021V is new and unused, you can buy ERA-8AEB1021V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB1021V.
| EMVE350ADA330MF60G | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EMVE350ADA330MF60G.pdf | |
| ESY108M010AG6AA | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 41 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C | ESY108M010AG6AA.pdf | |
| 861021486030 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 861021486030.pdf | |
| ECE-A0JKS330B | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A0JKS330B.pdf | |
| 100YXH56MEFCT78X20 | 56µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 100YXH56MEFCT78X20.pdf | |
| UEP2A4R7MED1TA | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UEP2A4R7MED1TA.pdf | |
| 380LQ103M035J032 | SNAPMOUNTS | 380LQ103M035J032.pdf | |
| B43501A3227M7 | 220µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 300 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3227M7.pdf | |
| ETXH401VSN471MA45S | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | ETXH401VSN471MA45S.pdf | |
| UVR2V101MHA | 100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2V101MHA.pdf | |
| JMK105BBJ475MV-F | 4.7µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | JMK105BBJ475MV-F.pdf | |
| GCM188R71E223KA37D | 0.022µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GCM188R71E223KA37D.pdf | |
| C1206S472K5RAC7800 | 4700pF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206S472K5RAC7800.pdf | |
| RCE5C2A182J1M1H03A | 1800pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | RCE5C2A182J1M1H03A.pdf | |
| CL10C820JB81PNC | 82pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10C820JB81PNC.pdf |