| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB124V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 25653 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 120K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB124V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB124V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 120k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB124V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB124V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB124V is new and unused, you can buy ERA-8AEB124V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB124V.
| ECE-A1CKA220 | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1CKA220.pdf | |
| B41695A5228Q7 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 110 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 125°C | B41695A5228Q7.pdf | |
| UPJ2A271MHD6TN | 270µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2A271MHD6TN.pdf | |
| EET-UQ2W221BA | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 904 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2W221BA.pdf | |
| UCD1J681MNQ1MS | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UCD1J681MNQ1MS.pdf | |
| 860020772003 | 0.33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020772003.pdf | |
| EKZE160ELL471MJC5S | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | EKZE160ELL471MJC5S.pdf | |
| UVP2A2R2MED | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP2A2R2MED.pdf | |
| USF1A220MDD1TE | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF1A220MDD1TE.pdf | |
| ECE-A1CN101UB | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1CN101UB.pdf | |
| MAL204245339E3 | 33µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can 4.5 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL204245339E3.pdf | |
| B43501A3337M87 | 330µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 200 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3337M87.pdf | |
| CGH522T350W5L | 5200µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 31.1 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | CGH522T350W5L.pdf | |
| EEV-FK1A331GP | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1A331GP.pdf | |
| EET-HC2D122JF | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 166 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2D122JF.pdf |