| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB1373V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 137K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB1373V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB1373V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 137k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB1373V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB1373V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB1373V is new and unused, you can buy ERA-8AEB1373V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB1373V.
| EDK106M050A9GAA | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EDK106M050A9GAA.pdf | |
| ESMH350VSN103MQ40T | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH350VSN103MQ40T.pdf | |
| 860040878008 | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 860040878008.pdf | |
| UCY2V470MHD3TN | 47µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2V470MHD3TN.pdf | |
| 63RX30470M16X25 | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 130°C | 63RX30470M16X25.pdf | |
| ELXM161VSN391MP30S | 390µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM161VSN391MP30S.pdf | |
| B43508B5277M80 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 460 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B5277M80.pdf | |
| MZA16VC221MF80TP | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | MZA16VC221MF80TP.pdf | |
| MVY35VE102ML17TP | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | MVY35VE102ML17TP.pdf | |
| GRM55DR72J154KW01L | 0.15µF 630V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | GRM55DR72J154KW01L.pdf | |
| GRM0335C1H121JA01D | 120pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1H121JA01D.pdf | |
| CC0402KRX7R9BB122 | 1200pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CC0402KRX7R9BB122.pdf | |
| C1005C0G1H221K050BA | 220pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005C0G1H221K050BA.pdf | |
| C3216X7T2J153K085AC | 0.015µF 630V Ceramic Capacitor X7T 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X7T2J153K085AC.pdf | |
| C1005X5R0J105K050BB | 1µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X5R0J105K050BB.pdf |