| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB1471V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB1471V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB1471V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.47k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB1471V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB1471V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB1471V is new and unused, you can buy ERA-8AEB1471V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB1471V.
| B43521A9108M | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 90 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43521A9108M.pdf | |
| URS1C221MPD1TD | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1C221MPD1TD.pdf | |
| UPW0J220MDD | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW0J220MDD.pdf | |
| B43457B5478M | 4700µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 23 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43457B5478M.pdf | |
| UPW2E010MED | 1µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW2E010MED.pdf | |
| AFK228M25P44T-F | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 35 mOhm 5000 Hrs @ 105°C | AFK228M25P44T-F.pdf | |
| LQR2V153MSEJ | 15000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LQR2V153MSEJ.pdf | |
| UPW0J470MDD6TP | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW0J470MDD6TP.pdf | |
| 50PK10MEFCTA5X11 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 50PK10MEFCTA5X11.pdf | |
| UMT0G330MDD | 33µF 4V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMT0G330MDD.pdf | |
| AVS227M35F24B-F | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.1 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS227M35F24B-F.pdf | |
| EMLA6R3ADA102MJA0G | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EMLA6R3ADA102MJA0G.pdf | |
| B41858C6477M8 | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 110 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C6477M8.pdf | |
| 400QXW39MEFC10X35 | 39µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400QXW39MEFC10X35.pdf | |
| MAL213239229E3 | 22µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 4.3 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213239229E3.pdf |