| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB151V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 150 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB151V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB151V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 150 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB151V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB151V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB151V is new and unused, you can buy ERA-8AEB151V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB151V.
| UBX2A330MPL1TD | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX2A330MPL1TD.pdf | |
| 861221485016 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 861221485016.pdf | |
| EMVL500ADA220MF80G | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EMVL500ADA220MF80G.pdf | |
| B41821A4478M | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 90 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | B41821A4478M.pdf | |
| MAL216056221E3 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | MAL216056221E3.pdf | |
| B43231A1128M | 1200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231A1128M.pdf | |
| B43501B3157M80 | 150µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 440 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B3157M80.pdf | |
| PSU4715 | 47µF 125V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU4715.pdf | |
| 420USC470MEFCSN30X45 | 470µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 420USC470MEFCSN30X45.pdf | |
| MAL209667102E3 | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - 4 Lead 234 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL209667102E3.pdf | |
| MAL210218152E3 | 1500µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 90 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210218152E3.pdf | |
| B43510A9278M7 | 2700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 26 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A9278M7.pdf | |
| UUD1C471MNR1GS | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUD1C471MNR1GS.pdf | |
| KMQ250VS471M25X30T2 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 529 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMQ250VS471M25X30T2.pdf | |
| 381EL471M400A052 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 310 mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 105°C | 381EL471M400A052.pdf |