| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB1620V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 162 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB1620V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB1620V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 162 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB1620V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB1620V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB1620V is new and unused, you can buy ERA-8AEB1620V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB1620V.
| UVR1A102MPD1TD | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1A102MPD1TD.pdf | |
| EEU-FR1V152S | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1V152S.pdf | |
| UPS1A472MHD1TN | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS1A472MHD1TN.pdf | |
| LGU1K152MELZ | 1500µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1K152MELZ.pdf | |
| B41554E8109Q | 10000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18 mOhm @ 100Hz 2500 Hrs @ 125°C | B41554E8109Q.pdf | |
| 226BPS050M | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 12.057 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 226BPS050M.pdf | |
| AVEZ227M16X16T-F | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | AVEZ227M16X16T-F.pdf | |
| AHA475M50C12T-F | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 42.4 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AHA475M50C12T-F.pdf | |
| B41851A8227M | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 900 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41851A8227M.pdf | |
| EEU-ED2D820SB | 82µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-ED2D820SB.pdf | |
| MAL211918689E3 | 68µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.6 Ohm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211918689E3.pdf | |
| UPH2G820MHD | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPH2G820MHD.pdf | |
| B43501A2188M80 | 1800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 55 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A2188M80.pdf | |
| MAL210272682E3 | 6800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 25 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210272682E3.pdf | |
| MAL210677473E3 | 47000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL210677473E3.pdf |