| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB1652V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB1652V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB1652V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16.5k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB1652V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB1652V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB1652V is new and unused, you can buy ERA-8AEB1652V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB1652V.
| UCP2W101MHD | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCP2W101MHD.pdf | |
| LNX2J332MSEJ | 3300µF 630V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | LNX2J332MSEJ.pdf | |
| EKYB500ELL471MJ30S | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB500ELL471MJ30S.pdf | |
| 380LX123M016J012 | 12000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 62 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX123M016J012.pdf | |
| ULD2G1R8MPD1TD | 1.8µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | ULD2G1R8MPD1TD.pdf | |
| 860010678022 | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010678022.pdf | |
| UST1H010MDD1TE | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UST1H010MDD1TE.pdf | |
| 63YXG15MEFCT15X11 | 15µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 63YXG15MEFCT15X11.pdf | |
| SS220M6R3ST | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 14.48 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | SS220M6R3ST.pdf | |
| UFG1E330MEM | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1E330MEM.pdf | |
| UTS1C220MDD1TE | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTS1C220MDD1TE.pdf | |
| 50YXH180MEFC8X20 | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 50YXH180MEFC8X20.pdf | |
| UFW1H471MHD | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1H471MHD.pdf | |
| LGY2G820MELA | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2G820MELA.pdf | |
| 160USG2200MEFCSN30X45 | 2200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 160USG2200MEFCSN30X45.pdf |